Nutricioni

Cili është më i shëndetshëm uji mineral apo uji i gazuar?

Në treg ka shumë lloje uji si uji me gaz, uji mineral, uji tonik, uji me shije (me vitamina), soda ujë. Cili prej tyre është më i mirë për t’u pirë?Kemi renditur dhe shpjeguar për ju disa variante të ujit që janë në shitje dhe çfarë duhet të dini për to.Uji i gazuarUji i gazuar është ujë i ...
Lexo më shumë...

20 ushqime që përmbajnë shumë kolesterol

Ja cilën duhet të konsumoni dhe cilën ta shmangniJu ka ndodhur të dëgjoni se ushqimet që përmbajnë sasi të larta kolesteroli duhen shmangur nga dieta ose të tjerë që thonë se ato janë superushqime? Për të qartësuar gjithë konfuzionin vazhdoni leximin e mëtejshëm të artikullit. Kolesteroli është një ...
Lexo më shumë...

Këto janë arsyet e mundshme përse nuk po humbisni në peshë

Orare  jo të rregullta të gjumitFakti se mund të flini më pak se 5 orë ose më shumë se 9 orë gjumë gjatë natës mund të lidhet me shtimin në peshë. Si të fjeturit më gjatë ashtu edhe të fjeturit më pak sesa këshillohet mund të bëhen pengesë që trupi juaj të prodhojë hormone që kontrollojnë oreksin ...
Lexo më shumë...

Ushqimet që ndikojnë pozitivisht në shëndetin e pankreasit

Nëse keni patur ndonjëherë shqetësime nga pankreasi (si pankreatiti ose inflamacioni i pankreasit dhe kanceri pankreatik), ndoshta nuk e keni ditur se ky organ i vogël në formë fasuleje luan një rol thelbësor në tretje ose më saktë ai shpërbën dhe shndërron ushqimin në lëndë djegëse për të ushqyer ...
Lexo më shumë...

Proteinat më ushqyese me bazë bimore sipas dietologëve

Zgjidhni proteinat me bazë bimore që përmbushin nevojat ushqyese ditoreTë ngrënit e një diete me bazë bimore shoqërohet me shumë përfitime shëndetësore por një nga sfidat e dietave bimore është plotësimi i sasive optimale  të proteinave.Veganët, vegjetarianët dhe fleksitarianët (gjysmë ...
Lexo më shumë...

13 ushqimet që mund të ulin presionin e lartë të gjakut (hipertensionin)

Qasjet dietike për të ndaluar hipertensioninNjë nga mjetet që mjeku mund të përdorë për të mbajtur në nivel tensionin tuaj është menaxhimi i ushqyerjes nëpërmjet një udhëzuesi ushqimor. Sipas këtij udhëzuesi ju duhet të pakësoni sasinë e kripës, të hani më shumë fruta dhe perime si dhe të përfshini ...
Lexo më shumë...

Cilat janë ushqimet më të mira dhe më të këqija për ata që vuajnë nga ulçera?

Çfarë e shkakton ulçerën?Më parë mjekët mendonin se ushqime të caktuara mund të shkaktojnë ulçerën por tani dimë se janë shumë faktorë që ndikojnë si, konsumimi i medikameteve kundër dhimbjes për një kohë të gjatë ose infeksionet e shkaktuara nga baktere të quajtura H.pylori. Megjithëse ushqimet ...
Lexo më shumë...

Ushqimet më të pasura me kalcium dhe vitaminë D

Trupi ynë ka nevojë për kalcium dhe vitaminë D e pavarësisht kësaj shumë njerëz shfaqin mangësi të tyre. Mënyra më e mirë për të marrë më shumë kalcium është nëpërmjet dietës. Siç mund ta dini produktet e bulmetit të tilla si qumështi, djathi dhe kosi përmbajnë kalcium.Produkte të tjera që ...
Lexo më shumë...

Cila është mënyra më e mirë për të gatuar orizin sipas shkencës?

Orizi i gatuar shpesh konsiderohet si një pjatë e shëndetshme për një vakt të shijshëm veçanërisht nëse do ta krahasonim me burime të tjera karbohidratesh si patatet dhe buka. Pavarësisht kësaj orizi llogaritet të ketë shumë kalori dhe niseshte. Në një filxhan me oriz të bardhë llogariten 200 ...
Lexo më shumë...

Çfarë duhet të dini për suplementet

Vitamina DNdihmon për të mbajtur kockat tuaja të forta. Njerëzit që kanë nivele optimale të saj mund të kenë më pak gjasa për të shfaqur probleme të ndryshme, megjithatë për ta vërtetuar këtë nevojiten kërkime të mëtejshme. Gjatë ekspozimit në diell trupi juaj prodhon vitaminë D. Ajo gjithashtu ...
Lexo më shumë...

A është i shëndetshëm djathi parmixhano?

Kjo delikatesë italiane përmban plot vlera ushqyese.Cila është gjëja e parë që ju vjen në mëndje kur mendoni për djathin parmixhano?  Për shumë njerëz është, djathi i grirë hollë që e hedhim mbi makarona ose pica. Versioni i grirë vërtet i shton shije gatimeve ku përdoret por është një tjetër ...
Lexo më shumë...

Përfitimet shëndetësore të vezëve

Ofrojnë proteina të plotaNjë vezë përmban 6 gram proteina me të nëntë aminoacidet esenciale, blloqet ndërtuese të proteinave,  pasi trupi nuk mund t’i prodhojë vetë ato. E bardha e vezës përmban pothuajse gjysmën e sasisë së proteinave si dhe një sasi të vogël yndyrnash dhe kolesteroli.Janë të ...
Lexo më shumë...

Si ndikon në trup mungesa e zinkut?

Roli i zinkut në trupZinku është një një mineral shumë i rëndësishëm (së bashku me magnezin) dhe është i nevojshëm për shumë reaksione që ndodhin në trup. Ndryshe nga vitaminat e tretshme në yndyrë, zinku nuk ruhet për periudha të gjata kohore në trup kështu që është i nevojshëm furnizimi i ...
Lexo më shumë...

Ushqimet që ju ndihmojnë të luftoni depresionin

QumështiQumështi është burim i mirë i vitaminës D. Nëse keni nivel shumë të ulët të vitaminës D në trup, kjo ndonjëherë mund të shkaktojë depresion. Një studim norvegjez zbuloi se njerëzit që përdorën shtesa të vitaminës D kishin mw pak humor depresiv sesa ata që nuk nuk përdorën asgjë. Nëse nuk ...
Lexo më shumë...

Çfarë duhet të bëni në darkë për të rënë në peshë

Mënyra si organizoni mbrëmjen është e rëndësishmeNëse jeni duke u përpjekur të humbni në peshë, ngrënia e ushqimeve të shëndetshme dhe  bërja e ushtrimeve fizike është e rëndësishme por ka edhe gjëra të tjera që mund t’i provoni në mbrëmje për t’u dobësuar.Bëni diçka ndryshe në mbrëmje Ndonjëherë ...
Lexo më shumë...

9 mënyra për të lehtësuar refluksin gastroezofageal

Ia vlen të provoni disa ndryshime në stilin e jetesës para se të nisni përdorimin e ilaçeve për menaxhimin e refluksit gastroezofageal. Nëse keni ngjirje zëri dhe dhimbje fyti, mund të jeni ftohur ose të jeni me grip por nëse i keni pasur këto simptoma për një kohë të gjatë ato mund të shkaktohen ...
Lexo më shumë...

Lidhja midis diabetit dhe kaliumit

Ekzistojnë disa të dhëna se sasia e vogël e kaliumit e pranishme në ushqime të tilla si, bananet, kungulli dhe patatet, mund të ketë një lidhje me diabetin.  Lidhja mes të dyjave është për shkak të rolit të insulinës në diabetin e tipit 2. Si ndikon kaliumi në sasinë e prodhuar të insulinës?Shtimi ...
Lexo më shumë...

Perimet si burim i shëndetshëm i karbohidrateve

BrokoliSasia e servirjes:  1 filxhan me brokol të copëtuar, të papërpunuar ose të gatuarKarbohidrate: 6 gramNëse doni të shmangni rrëmujën që shkaktohet kur zieni brokolin mund të provoni ta piqni me pak vaj ulliri dhe pak djath parmixhano. Ky është një kombinim i thjeshtë dhe i shpejtë që do t’ju ...
Lexo më shumë...

Ushqimet që përmbajnë më shumë proteina se veza

QiqratVezët janë një burim i shkëlqyer i proteinave por janë edhe shumë ushqime të tjera që përmbajnë sasi të lartë të tyre. Për shembull, ½ e një filxhani me qiqra përmban afërsisht 8 gram proteina. Njerëzit i kanë përdorur qiqrat që në lashtësi. Në ditët e sotme janë të njohura për përdorimin si ...
Lexo më shumë...

Si të ushqehemi për të kontrolluar sheqerin në gjak?

Për njerëzit që vuajnë nga diabeti, plani ushqimor nuk ka ndonjë ndryshim madhor në krahasim me planin ushqimor të njerëzve të shëndetshëm pa diabet. Shoqata Amerikane e Diabetit i jep zë udhëzimeve dietike që rekomandohen për publikun e gjerë, që përfshijnë një dietë të pasur me fruta, perime, ...
Lexo më shumë...

Çfarë duhet te dimë për lidhjen e kancerit me dietën?

Kanceri nuk është një sëmundje por një kompleks sëmundjesh të cilat mund të kenë shumë shkaqe, që nga ato gjenetiket deri te ekspozimi ndaj toksinave të ndryshme. Dieta jonë e përditshme mund të luaj gjithashtu një rol për zhvillimin ose jo të kësaj sëmundjeje.Studimet kanë treguar se rreth 20% e ...
Lexo më shumë...

Vitaminat dhe suplementet që luftojnë inflamacionin

Vitamina AFuqizon sistemin imunitar dhe mbron kundëe sëmundjeve infektive. Marrja e 10.000 IU për 1-2 javë mund t’ju ndihmojë të rikuperoheni pas një dëmtimi që mund të ketë ndodhur gjatë aktivitetit fizik. Vitaminën A mund ta gjeni me shumicë në mëlçi, vajin e peshkut, qumësht, vezë dhe ...
Lexo më shumë...

10 mënyra për të rritur metabolizmin

Nxitja e metabolizmit është kyçe për këdo që dëshiron të humbas disa kile. Disa njerëz trashëgojnë një metabolizëm të shpejtë. Meshkujt djegin më shumë kalori se femrat edhe gjatë kohës që janë duke pushuar dhe për shumë njerëz metabolizmi fillon dhe ngadalësohet pas moshës 40 vjeçare. Megjithëse ...
Lexo më shumë...

Si të marrësh më shumë probiotikë?

Ka dy mënyra se si mund të merrni më shumë probiotikë, ushimqet e fermentuara dhe suplementet. Burimi natyral janë ushqimet e fermentuara. Suplementet me probiotikë mund të merren pa recetë nga mjeku por rekomandohen për trajtim të disa gjendjeve të caktuara shëndetësore dhe nuk këshillohet të ...
Lexo më shumë...

Diferenca mes vitaminës D2 dhe D3. Cilën prej të dyjave duhet të përdorni si suplement?

Mund ta dini se vitamina D është një element ushqyes që ju ndihmon në përthithjen e kalciumit duke i bërë kockat më të forta, por në fakt vitamina D është një kategori që përfshin disa përbërje kimike të ndryshme. Përbërjet kimike më të zakonshme të vitaminës D janë vitamina D2 dhe vitamina D3, të ...
Lexo më shumë...

Shenjat që tregojnë se keni mungesë të vitaminës C

Cila është sasia optimale?Nëse ushqeheni sipas një diete të balancuar është më e lehtë të përfitoni sasinë e nevojshme të vitaminës C. Gratë të cilat nuk janë duke ushqyer fëmijë me gji duhet të marrin dozën ditore prej 75 miligram në ditë, meshkujt 90 miligram. Trupi nuk e prodhon vetë apo ta ...
Lexo më shumë...

10 super ushqimet për personat me diabet

Nëse ju ka rastisur  të lexoni artikuj për ushqyerjen e shëndetshme apo shëndetin ka shumë të ngjarë të keni parë në titujt e tyre termin “super ushqimet” të përdorur për të përshkruar ushqimet që përmbajnë vlera të jashtëzakonshme për shëndetin. Ndërsa nuk ka një përcaktim të saktë të asaj që ...
Lexo më shumë...

Pse disa njerëz nuk shëndoshen?

Një nga padrejtësitë e jetës (nëse mund ta quajmë kështu) është se disa njerëz duhet të kenë shumë kujdes për gjithçka hanë për të ruajtur peshën e tyre, ndërsa të tjerë mund të hanë çdo gjë dhe prapë nuk ndryshojnë peshë. Cili është sekreti i gjithë kësaj? Si ia dalin disa njerëz të mos shtojnë në ...
Lexo më shumë...

A duhet të merrni vaj peshku? Çfarë rekomandon kardiologu?

Mund të keni dëgjuar që është ide e mirë të merrni vaj peshku ose forma të tjera të omega-3 për shëndetin e zemrës. Shumë njerëz në fakt, e bëjnë. Kryesisht me qëllim parandalimin e sëmundjeve të zemrës.Por pyetja është, a po harxhojnë këta njerëz paratë, apo po marrin përfitime thelbësore ...
Lexo më shumë...

Si të hamë karbohidrate të mira: Indeksi Glicemik

Të gjithë ata që vuajnë nga diabeti e dinë mirë se kur hani ushqime të pasura me karbohidrate, sheqeri në gjak rritet. Gjithë sasia e karbohidrateve që konsumoni në një vakt ndikon drejtpërdrejtë në nivelin e sheqerit në gjak. Në rast se do të hani një racion me oriz të bardhë të gatuar është ...
Lexo më shumë...

Çfarë duhet të dini për kolesterolin dhe kafen?

Për shumë prej nesh mëngjesi nis me një kafe qoftë e ngrohtë dhe e fortë apo me e lehtë dhe me akull. Të gjithë e pëlqejmë kafen në mënyra të ndryshme, disa me sheqer, qumësht apo me konsistencë më kremoze e disa të tjerë e shijojnë pa e përzierë më asgjë. Si ndikon sasia ditore e kafeinës në ...
Lexo më shumë...

Demonizimi i mishit të kuq dhe kanceri

Nëse ka një çështje që nxit gjithmonë debat kur flitet për dietën e shëndetshme dhe riskun për kancer, është mishi i kuq. Frika e lidhur me mishin e kuq në vitet e fundit është ngulitur në mendjen tonë për shumë arsye, që nga cilësia e mishit, origjina e tij dhe kushtet në të cilat janë rritur ...
Lexo më shumë...

Disa mënyra të thjeshta se si të pasuroni dietën me fibra

Hani avokadoNjë avokado me madhësi mesatare ka rreth 7 gram fibra. Avokadon mund ta konsumoni si frut ose ta përdorni si shoqëruese të sallatave, tacos apo sanduiçeve. Mund ta përdorni në formë kremoze edhe për të shoqëruar tostin tuaj.Filloni të hani dhe humusinMund ta përdorni në vend të ...
Lexo më shumë...

Gjysmë luge çaji me rozmarinë të thatë mund të përmirësojë funksionin konjitiv

Te Hamleti, në aktin e 4-rt, skena 5, Ofelia vë në pah se rozmarina bën mirë për kujtesën, një ide, e cila daton mijëra vjet më parë, që në kohën e Greqisë së Lashtë, kur i mëshohej idesë se rozmarina lehtëson trurin, rrit mprehtësinë në të kuptuar, rikthen kujtesën e humbur, gjallëron mendjen. Tek ...
Lexo më shumë...

A duhet të merrni suplemente të vitaminës B12?

Vitaminë esencialeB12 (e njohur gjithashtu si kobalamina) është esenciale për ruajtjen e shëndetit të trurit dhe nervave, për prodhimin e ADN-së dhe rruazave të kuqe të gjakut. Vitamina B12 gjithashtu, ndihmon në uljen e nivelit të homocisteinës, një aminoacid i lidhur me demencën (në nivele të ...
Lexo më shumë...

Si ndikon flora bakteriale në depresion?

Më shumë se rreth 1kg baktere popullojnë zorrët tona, e barazvlefshme kjo me peshën e gjithë trurit si dhe në zorrë ka më tepër organizma se sa ka qeliza në trupin e njeriut. Larmishmëria e gjeneve në bakteriet e zorrëve tona është rreth 100 herë më e madhe se sasia e gjenomës së njeriut. Prandaj ...
Lexo më shumë...

Sa i rëndësishëm është kaliumi?

Kaliumi është i rëndësishëm për funskionimin normal të gjithë qelizave të trupit. Rregullon rrahjet e zemrës, siguron funksionimin e duhur të muskujve dhe nervave dhe është jetik për sintetizimin e proteinave dhe metabolizimin e karbohidrateve. Mijëra vjet më parë, kur njerëzit ishin vazhdmisht në ...
Lexo më shumë...

5 shenja që fëmija juaj mund të jetë intolerant ndaj laktozës

Në mënyrë që të përcaktoni nëse fëmija juaj është intolerant ndaj laktozës, është e rëndësishme të kuptoni se cilat mund të jenë shenjat dhe simptomat e këtij problem të tretjes. Fëmijët që janë intolerantë ndaj laktozës nuk prodhojnë mjaftueshëm laktazë – një enzimë natyrale e cila ndihmon në ...
Lexo më shumë...

Vitamina D – Cili është roli i saj në parandalimin e kancerit të gjirit?

A jeni duke marr mjaftueshëm vitaminë D? Ndër të tjera, disa studime kanë treguar se mungesa e vitaminës D mund të rris riskun për kancer gjiri.Çfarë thonë studimet për vitaminën D?Vitamina D është një ko-faktor në shumë procese të trupit të njeriut. Por shumë njerëz nuk marrin mjaftueshëm vitaminë ...
Lexo më shumë...

Si ndikon dieta në çrregullimet e tiroides?

Personat me çrregullime të tiroides nuk mund ta menaxhojnë sëmundjen me anë të dietës. Por, duke ngrënë ushqimet e gabuara ose duke marr suplementet e gabuara mund shkaktojnë probleme shtesë. Ushqimet me të cilat duhet të bëjmë kujdes janë Soja, leshterikët e algat, dhe suplementet e Jodit dhe ...
Lexo më shumë...

10 trajtime natyrale për të rritur përqëndrimin në ADHD

Nëse jeni diagnostikuar me ADHD ose njihni dikë që vuan, atëherë ju e dini që mundësitë e trajtimeve janë të ndryshme për këdo.Në varësi të moshës, simptomave dhe reagimit të trupit tuaj ndaj mjekimit, ju mund të zgjidhni që të anashkaloni mjekimet tradicionale dhe të kërkoni për trajtime më ...
Lexo më shumë...

Metalet helmuese (toksike) janë gjetur në 95% të ushqimeve për fëmijë.

Metalet e rënda, të cilat mund të dëmtojnë trurin në zhvillim janë të pranishme në 95% të ushqimeve për fëmijë që shiten nëpër supermarkete. Të dhëna këto që vijnë nga një studim i kryer nga organizata “Fëmijë të shëndetshëm, e ardhme e ndritur” (Healthy Babies Bright Futures - HBBF), ne Shtetet e ...
Lexo më shumë...

Frutat më të mira për personat me diabet

"Une nuk ha fruta sepse kanë shumë sheqer"Kjo është një shprehje e shpeshtë që e dëgjojmë nga personat me diabet. Por edhe pse frutat permbajnë sheqer natyral, ato po ashtu janë të pasura me vitamina, minerale dhe fibra të rëndësishme të cilat sjellin shumë benefite për trupin. Gjithashtu, jo të ...
Lexo më shumë...

Cilat janë shenjat e mungesës së vitaminës B12?

MpirjeA ndjeni shpime në duartë dhe këmbët tuaja? Mungesa e vitaminës B12 mund të dëmtojë veshjen mbrojtëse të nervave. Sëmundje si Celiakia, sëmundja e Crohn-it ose sëmundje të tjera të zorrëve mund të vështirësojnë përthithjen e vitaminës B12. Po ashtu, edhe disa barna kundër urthit mund të ...
Lexo më shumë...

Është alergji apo intolerancë?

Intoleranca ushqimore i referohet vështirësisë së tretjes së disa lloje ushqimesh. Është e rëndësishme të kuptohet që intolerance ushqimore ndyshon shumë nga alergjia e ushqimeve.Alergjitë nga ushqimet nxisin sistemin imunitar, ndërkohë që intoleranca ushqimore nuk e bën këtë. Disa persona vuajnë ...
Lexo më shumë...

A ka një dietë për menaxhim të stresit?

Të gjithë kemi stres, por të gjithë e përballojmë dhe e menaxhojmë ndryshe atë. Menaxhimi i stresit është një faktor shumë i rëndësishëm për një cilësi të mirë jete. Ka shumë strategji të ndryshmë për ta përballuar stresin dhe një ndër to është modifikimi i dietës. Ushqimet mund ta lehtësojnë ...
Lexo më shumë...

A mund dieta të rrisë mbijetesën në kancerin e gjirit?

Të hash më shumë perime, fruta dhe drithëra dhe të reduktosh sasinë e yndyrave, redukton në mënyrë sinjifikative riskun për vdekje nga kanceri i gjirit në gratë postmenopauzante. Ky është rezultati i një prej studimeve që do të prezantohet këtë vit në konferencën onkologjike të ASCO (American ...
Lexo më shumë...

A ndikon dieta në shëndetin mendor?

Shumë studime kanë treguar se personat obezë kanë më shumë probabilitet të bëjnë depresion. Megjithatë, ende është e paqartë pse dhe cilat janë mekanizmat e saktë biologjikë që lidhin obezitetin me depresionin. Një grup studiuesish nga Universiteti i Glasgow në Mbretërinë e Bashkuar në bashkëpunim ...
Lexo më shumë...

Etiketa

Acidi folikadhdADHD te te rrituritAlergjia ushqimoreAnemiaAnkthiarsye qe ndikojne ne shtimin ne pesheburimet e proteinaveCfare duhet te konsumoni nese vuani nga ulceraCfare duhet te shmangni nese vuani nga ulceraCfare eshte djathi parmixhanoCila eshte menyra e duhur e gatimit te orizit?Crregullimet e tiroidesdeficenca e zinkutDepresioniDiabetiDiabeti i tipit 2DietaDieta anti-kancerDieta dhe DepresioniDieta dhe tiroidjaDieta e shendetshmeDieta ne diabetdieta ne kancerin e gjiritDieta per diabetDieta per diabetikDieta per stresinDieta ushqimore dhe depresionidoza ditore e zinkut,embelsuesit artificialeFemije hiperaktivFibratFitonutrientetFjala e eksperteve per orizin e gatuarFlora bakterialeFlora bakteriale dhe depresioniFrutat ne diabetFunksioni konjitivGatimi i orizit te shendetshemgjendjet shendetesore te lidhura me peshenHiperaktivitetiHipertensioni arterialHipertiroidizmiHipotiroidizmiHumbja e peshes dhe aktiviteti fizik i mbremjesHypokalemiaIndeksi glicemikInflamacioniIntoleranca ndaj laktozesIntoleranca ushqimoreKafejaKaliumikaliumi dhe diabetikalorite tek vezakancerikanceri i gjiritkanceri pankreatikKarbohidrate te shendetshmeKarbohidratetkarbohidratet ne ushqimKardiloguKeshilla nutricionalekeshilla per menaxhimin e peshesKeshilla per menaxhimin e refluksitKeshilla per te rene ne peshekeshilla per ushqyerjen nese vuani nga ulceraKeshillat e dietologeveketoacidoza diabetike dhe kaliumiKoenzima Q10Kolesterolikolesteroli i larteLidhja e nutrienteve me depresioninmbipeshaMelatoninaMenaxhimi i refluksit gastroezofagealMetabolizmiMetalet e renda ne ushqimet e bebeveMikrobiotaMineraletMishi i kuq dhe risku per kancerMultivitaminatMungesa e perqendrimit te femijetMungesa e vitamines B12Mungesa e vitamines CMungesa e vitamines Dndikimi i gjumit ne peshen truporeNdikimi i orizit ne organizemNeurozhvilliminutrientet tek vezaObezitetiOmega-3OnkologpankreatitiPeidatriaPerberja e orizitProbiotikeProbiotiketProteinat bimoreProteinat e sojesproteinat e vezevePse shendoshemiReceta per diabetrefluksi gastroezofagealRendesia e gjumit ne humbjen e peshesRendesia e tij ne dieten ushqimorerendesia e ujitRenia ne pesheRoli i zinkut ne trupRozmarinasasia ditore e kaliumitSasia ditore e rekomanduar per kalciuminSasia ditore e rekomanduar per vitaminen DSemundjet e zemresSemundjet kardiakeshendeti i pankreasitShendeti mendor i femijeveSi ndikon stresi ne shtimin ne peshesimptomat e deficences se zinkut,SkorbutiStresiStrokeSuper ushqimetSuplementeSuplemente me fibraSuplemente te vitamines CSuplementetSuplementet e vitamines B12Suplementet e vitamines Dsuplementet e zinkutudhezues dietik per tensioninuje me frutauje sodauji i gazuaruji mineraluji tonikushqime dhe sasia e karbohidrateveUshqime me probiotikeushqime per permbajne shume kolesterolUshqime per te rritur humorinushqime qe duhen shmangurUshqime qe luftojne depresioninUshqime te pasura me kalciumUshqime te pasura me vitamine Dushqime te pasura me zinkUshqime te shendetshmeUshqime te shendetshme per bebetUshqimet e pashendetshme dhe depresioniUshqimet e pasura me fibraushqimet me te mira per pankreasinUshqimet qe duhen shmangurushqimet qe mbeshtesin shendetit e mire te zemresUshqimet qe parandalojne hipertensioninushqimet që përmbajnë proteinaVaj peshkuVaji i peshkutvezet dhe shendeti i syvevezet dhe shendeti i zemresvezet dhe truriVitaminaVitamina B12Vitamina CVitamina DVitamina D2Vitamina D3Vlerat ushqyese te djathit Parmigiano-ReggianoVlerat ushqyese te orizit