Neurologjia

COVID-19: Studimet tregojnë për pasoja afatgjata neurologjike

Pothuajse një vit pas shfaqjes së koronavirusit të ri, SARS-CoV2, numri i të prekurve globalisht nga ky virus i ka tejkaluar 88 milion. Edhe pse tashmë për COVID-19 disa vaksina janë aprovuar, aplikimi i tyre do të kërkojë më shumë kohë nga ç`mund të mendohej.Ndërkohë, studimet vazhdojnë për të ...
Lexo më shumë...

“Truri i vogël” ose cerebelumi - Jo dhe aq i vogël!

Cerebelumi luan një rol të gjithanshëm, duke dhënë ndihmesën e tij në të pesë shqisat tona, ashtu sikurse edhe në perceptimin e dhimbjes, lëvizjen, mendimet dhe emocionet. Kur ne themi që dikush ka mëndje të mprehtë, kjo pjesërisht mund të jetë falë zgjerimit që ka pësuar cerebelumi ynë, në ...
Lexo më shumë...

Si të kuptojmë Strok-un?

Çfarë është Strok-u?Strok-u ose goditja në tru përbën një urgjencë mjekësore. Ndodh kur një enë gjaku në tru shpërthen, ose edhe më shpesh, kur ajo bllokohet. Pa trajtim, qelizat e trurit fillojnë të vdesin shpejt. Kjo mund të shkaktojë paaftësi serioze ose vdekje. Nëse një person i dashur për ju ...
Lexo më shumë...

Nevralgjia oksipitale mund të duket si migrenë por në fakt nuk është

Nëse barnat që po merrni për migrenë nuk janë duke funksionuar, dhimbjet tuaja të shpeshta të kokës mund të mos jenë për shkak të migrenës.Nevralgjia oksipitale ose dhimbja prapa në fund të kokës, një dhimbje ku janë përfshirë nervat oksipitalë mund të ngatërrohet me migrenën sepse simptomat janë ...
Lexo më shumë...

5 Simptomat e Demencës së Trupave Levi

Demenca e trupave Levi (DTL) është demenca "tjetër". Kjo lloj demence nuk ka famën e sëmundjes Alzheimer. Simptomat e saj “mund të kalojnë nën radarin” e shumë profesionistëve mjekësorë dhe mund të jetë e vështirë të diagnostikohet në një fazë të hershme, kështu ndodh që pacientët shpesh ...
Lexo më shumë...

Çfarë është Skleroza Multiple?

Skleroza Multiple (MS) është një sëmundje që zgjat shumë, e cila mund të prek trurin, palcën kurrizore dhe nervat optikë të syve. Mund të shkaktojë probleme me shikimin, ekuilibrin, kontrollin e muskujve si dhe disa funksione të tjera jetësore të trupit.Ndikimet shpesh janë të ndryshme për këdo që ...
Lexo më shumë...

A mund të shkaktojnë pijet energjike goditje në tru?

Pijet energjike mund t`i gjejmë në çdo dyqan ushqimor, bare, pube apo edhe nëpër kioska. Shpesh nuk e mendojmë dy herë për të pirë një, nëse kemi përpara një rrugë të gjatë ose shumë për të studiuar apo punuar. Tek e fundit, ne e pimë kafen. Çfarë dëmi mund të sjellë pak më shumë kafeinë?Në fakt, ...
Lexo më shumë...

A mund të dridhen duart me moshën?

Dridhja rastësore e duarve mund të ndodhë në çdo moshë, por janë më të shpeshta në moshë më të madhe. Por nëse e shihni këtë shenjë te njerëzit e tuaj të dashur, frika gjithmonë është e madhe.Kur njerëzit shohin dridhje dhe tremor në të moshuar, e para gjë që mendojnë është sëmundja e Parkinsonit - ...
Lexo më shumë...

A është mirë të flesh pas një goditje në kokë?

Pyetja: Kam dëgjuar se nuk është mirë të flesh pas një dëmtimi në kokë, ose nëse fle, dikush duhet të të zgjojë herë pas here për të parë nëse je mirë. A është e vërtetë?Përgjigja: Nuk ka evidenca që mbështesin mos fjetjen gjumë, apo zgjimin e herëpashershëm pas një goditje në kokë. Kjo këshillë ...
Lexo më shumë...

A është normale dhimbja vetëm në njërën anë të shpinës?

Dhimbja e shpinës prek rreth 80% të të rriturve përgjatë gjithë jetës së tyre. Njerëzit shpesh hasin dhimbje të shpinës në tërësi, por edhe dhimbja e njëanshme e shpinës nuk duhet neglizhuar pasi mund të jetë mjaft e bezdisshme.Kur duhet të shqetësohemi për dhimbjen e shpinës që shfaqet vetëm nga ...
Lexo më shumë...

7 shkaqe kryesore të dhimbjes së kokës

Kur fillon dhimbja e kokës duam ta ndalojmë menjëherë. Dhimbja mund të sjellë pasoja edhe në mungesat në punë apo të ndikojë në cilësinë e jetës në përgjithësi. Pavarësisht nëse jeni të prirur për migrenë, dhimbje koke tensive ose dhimbje koke të tipit cluster, mund të reduktoni frekuencën e tyre ...
Lexo më shumë...

Shkaku i fshehur i dhimbjes kronike: Pse truri ndonjëherë nuk e lëshon dhimbjen?

Për vite me radhë dhimbja nga artriti të ka munduar. Pastaj, iu nënshtruat kirurgjisë së shumë pritur për zëvendësimin e gjurit dhe ja, përsëri dhimbja vazhdon.Në këto raste duhet fajësuar truri. Truri ynë mësohet me ekspozimin e zgjatur ndaj dhimbjes dhe përshtatet me të. Është njësoj si të ...
Lexo më shumë...

Sëmundja e Parkinsonit: Cilat janë shenjat e hershme?

Shenjat e para të sëmundjes së Parkinsonit mund të shfaqen shumë më para dridhjeve (tremorit). Shumë njerëz mund të arrijnë të dallojnë stadet e vonshme të sëmundjes së Parkinsonit – siç janë tremori dhe lëvizjet e pakoordinuara. Por kjo sëmundje është e vështirë të diagnostikohet në fazat e ...
Lexo më shumë...

Pse përkeqësohet dhimbja neuropatike natën?

Arsyet pse dhimbjet nervore janë më të ndjeshme natën.Neuropatia periferike është kur nervi ose një grup nervash jashtë trurit dhe palcës kurrizore dëmtohen ose rreshtin së funksionuari. Kjo mund të ndodh për shkak të dëmtimit të një nervi, si në rastin e sindromit të tunelit karpal, ose si pasojë ...
Lexo më shumë...

A po ju shkakton pozicioni i gjumit dhimbje shpine?

Ne nuk mendojmë shpesh për shpinën kur jemi të shtrirë në krevat. Por qëndrimi dhe pozicioni në të cilin flemë mund të thotë shumë mbi dhimbjet e shpinës. Kështu, para se të shtriheni për të fjetur ndiqni rekomandimet tona për të shmangur dhimbjet e shpinës.1. Mbajeni shpinën në një pozicion ...
Lexo më shumë...

Cfarë është radikulopatia cervikale?

Çfarë është radikulopatia cervikale?Radikulopatia cervikale është dëmtimi ose mosfunskionimi normal i nervit, shkaktuar nga ngjeshja e një prej rrugëve nervore afër vertebrës cervikale. Dëmtimi i nervave në zonën cervikale mund të shkaktojë dhimbje dhe humbje të ndjeshmërisë përgjatë rrugës që ...
Lexo më shumë...

Si ndikon migrena në gjithë trupin?

Është bërë një punë e gjatë kërkimore për të kuptuar se si lidhen sulmet e migrenës me pjesë të caktuara të trurit tonë. Ne dimë se kur kimikatet e trurit si serotonina dhe CGRP, nuk janë në ekuilibër, ndryshon mënyra sesi truri juaj funksionon para dhe gjatë migrenës. Si ndikon migrena në TRU dhe ...
Lexo më shumë...

Kur duhet të kërkoni një konsultë për dhimbjet e mesit - shpjegon neurologu.

Sa i shqetësuar duhet te jeni për dhimbjen e mesit?Mos mendo menjëherë më të keqen. Çdo kush mund të ketë dhimbje mesi dhe në më të shumtën e rasteve nuk është asgjë serioze. Madje shpesh edhe mund të zhduket vetvetiu. Rastet të cilat kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale apo mjekim urgjent janë të ...
Lexo më shumë...

Një arsye më shumë për të lëvizur – sëmundja e Parkinsonit

Sëmundja e Parkinosnit është një sëmundje e trurit e cila ndikon në gjithë trupin dhe në lëvizjen e tij. E megjithatë, lëvizja e trupit – aktiviteti fizik mund të jetë një ndër mënyrat më të nënvlerësuara për parandalimin e kësaj sëmundje. Aktiviteti fizik i shpeshtë dhe i rregullt në moshë të re ...
Lexo më shumë...

Si të shmangni dhimbjen dhe lodhjen nga fibromialgjia?

Fibromialgjia nuk është njësoj çdo ditë. Ka ditë më të mira e ditë më të këqija. Që të shmangni dhimbjet dhe lodhjet prej saj duhet të njihni më mirë veten dhe të jeni më të vëmendshëm ndaj sjelljeve tuaja gjatë ditës. Nëse nuk keni fjetur mirë gjatë natës, shmangni aktivitet e rënduara gjatë ditës ...
Lexo më shumë...

Skleroza Multiple - Cilat janë shenjat e hershme?

Personat me sklerozë multiple shfaqin shenjat e para të sëmundjes rreth moshën 20 deri në 40 vjeç. Zakonisht simptomat përmirësohen por me kohën kthehen sërish.Skleroza multiple shfaqet ndryshe në persona të ndryshëm. Mund të ndodh që dikush të ketë vetëm një simptomë dhe më pas për vite me rradhë ...
Lexo më shumë...

Pse keni dhimbje koke vetëm në njërën anë?

Shumë njerëz kanë dhimbje koke vetëm në njërën anë anën të saj. Dhimbja mund të shoqërohet edhe nga simptoma të tjera si lodhje, nauze dhe probleme me shikimin.Cilat janë shkaqet?Dhimbja e njërës anë të kokës mund të shkaktohet nga:Probleme neurologjike:Neuralgjia oksipitale – ndodh kur nervat ...
Lexo më shumë...

Harresa me moshën: Kur është normale?

Me shumë gjasa, nuk do të jeni dhe aq fleksibël, të shpejtë e të fortë në moshën 60 vjeçare sa jeni apo keni qenë në moshën 20 vjeçare. Koha ndikon në trupin dhe trurin tuaj. Lidhjet midis qelizave të trurit të cilat krijojnë dhe risjellin kujtime ndryshojnë me moshën, gjithashtu proteinat dhe ...
Lexo më shumë...

Çfarë duhet të bëni për të shmangur dhimbjen e kokës dhe migrenën?

Pyetja: Shpesh herë kam atak të migrenës. A ka diçka që mund të bëj përveç marrjes së medikamenteve?Disa ndryshime në stilin e jetesës mund të ulin shpeshtësinë e dhimbjeve të kokës dhe migrenës. Disa nga këto ndryshime janë:DietaDisa nxitës të migrenës dhe dhimbjeve të kokës mund të gjenden edhe ...
Lexo më shumë...

Cilat janë shenjat e hershme të demencës?

Demenca është një term që përshkruan një mori simptomash që mund të ndikojnë funksionet konjitive të një personi, duke përfshirë aftësinë për të menduar, memorien dhe arsyen. Demenca ka tendencë të përkeqësohet me kohën, por ka disa shenja të hershme që ajo mund të shfaq.Demenca ndodh kryesisht në ...
Lexo më shumë...

13 keqkuptime mbi epilepsinë – shpjegon Dr. Drini Dobi

Disa mite mbi epilepsinë janë me shekuj të vjetra, por disa prej tyre besohen edhe në ditët e sotme. Neurologu Drini Dobi shpjegon të vërtetat mbi to.1. Nëse ke pasur një atak konvulsiv, ke epilepsi.Një person diagnostikohet me epilepsi nëse ka dy ose më shumë atake të paprovokuara (papritur) me ...
Lexo më shumë...

Fibromialgjia - pse është e vështirë të diagnostikohet?

Fibromialgjia karakterizohet nga dhimbja kronike dhe lodhja, pa një shkak specifik. Por dhimbja, edhe pse nuk është e shkaktuar nga një dëmtim, është reale. Kur fibromialgjia diagnostikohet dhe trajtohet siç duhet, shumica e njerëzve kanë përmirësim të simptomave dhe cilësisë së jetës. Por ...
Lexo më shumë...

Këshilla për parandalimin e sëmundjes së Alzheimerit

Sëmundja e Alzheimer-it është shkaku kryesor i demencës. Shkencëtarët nuk e njohin ende shkakun për këtë sëmundje, ndaj dhe mënyra për ta parandaluar nuk njihet saktësisht. Megjithatë, disa ndryshime në stilin e jetesës mund të ndihmojnë në parandalim.Mendohet që faktorët gjenetikë luajnë një rol ...
Lexo më shumë...

Çfarë është dhimbja nervore (neuropatia) dhe nga ndryshon nga dhimbjet e tjera?

A mund të pershkruani dhimbjen tuaj? Kjo është pyetja më e shpeshtë në një konsultë mjekësore për shkak të dhimbjes. Nëse nuk ka një shkak të njohur për dhimbjen, me shume gjasa, mjekut i duhen shumë informacione mbi dhimbjen për të kuptuar më shumë mbi shkakun e saj.Këto informacione mund të ...
Lexo më shumë...

Paraliza faciale e BELL-it – Si mund të përmirësohet?

Imagjinoni të shiheni para pasqyrës dhe të vini re se njëra anë e fytyrës duket lehtësisht e anuar krahasuar me anën tjetër. Pastaj mëngjesin tjetër, ju kuptoni që nuk mund të lëvizni njërën anë të fytyrës. Paraliza faciale e quajtur paraliza e Bell-it, prek mijëra persona cdo vit. Lajmi i mirë ...
Lexo më shumë...

Dhimbja e mesit - Çfarë duhet të dimë?

Pothuajse të gjithë kemi provuar çdo të thotë të kesh dhimbje mesi. Dhimbja e mesit fillon në shpinë, në regjionin lumbar. Dhimbja shpesh mund të jetë shumë e fortë dhe është një ndër arsyet më të shpeshta të mungesave në punë. Fatmirësisht, dhimbjet e mesit shpesh permirësohen vetvetiu dhe nëse ...
Lexo më shumë...

Epilepsia - pyetjet më të shpeshta

Çfarë është epilepsia? Epilepsia është një sëmundje kronike që karakterizohet nga atake të përsëritura. Ataket shkaktohen nga ndryshime në funksionimin e trurit si pasojë e shkarkimeve elektrike jo normale ose të tepëruara nga qelizat e trurit.Janë disa lloje atakesh epileptike, ...
Lexo më shumë...

Alzheimeri dhe mamaja ime

Pasi nëna e saj vdiq nga sëmundja e Alzheimerit, aktorja Rita Wilson mori një nismë për ndërgjegjësimin dhe ngritjen e fondeve për ata që vuajnë nga kjo sëmundje. Rita Wilson-in mund ta kujtojmë nga roli i saj si Roxie Hart në “Çikago”, Broadway. Nëna e saj, Dorothy, lindi në New York, ajo ishte ...
Lexo më shumë...

10 mite mbi migrenën të shpjeguara nga neurologu Dr. Drini Dobi

Nëse dhe ju vuani nga migrena, e dini mirë që një dhimbje e thjeshtë koke as që nuk i afrohet dhimbjes migrenoze. Shumë njerëz jetojnë me frikën se çdo moment dhimbja mund të rikthehet. Por, qarkullojnë shumë mite mbi migrenën dhe neurologu Drini Dobi ju tregon disa prej tyre. 1. Migrena ...
Lexo më shumë...

Sëmundja e Parkinsonit e lidhur me migrenën, OCD dhe alergjitë sezonale

Një studim i madh ka treguar se migrena, çrregullimet obsesivo-kompulsive dhe alergjitë sezonale kanë lidhje me sëmundjen e Parkinsonit. Ato shpesh shfaqen disa vite më parë nga shfaqja e simptomave të Parkinsonit. Shumë studime janë bërë mbi faktorët që mund të influencojnë zhvillimin e ...
Lexo më shumë...

Si mund të diagnostikohet migrena?

Ka më shumë se 100 shkaqe për dhimbjen e kokës dhe më e studiuara e më e rëndësishmja prej tyre është migrena. Migrena është më e zakonshme të gratë dhe ka një komponent të fortë gjenetik. Migreina është një crregullim kompleks i karakterizuar prej episodeve të përsëritura të dhimbjes së kokës, ...
Lexo më shumë...

Niveli i ulët i kolesterolit i lidhur me risk të shtuar për hemorragji cerebrale te gratë.

Niveli i ulët i kolesterolit LDL (lipoproteina me dendësi të ulët) është i lidhur me riskun e ulët për infarkt dhe ishemi cerebrale. Shpesh jemi mësuar të shqetësohemi vetëm për vlerat e larta të LDL-së. Por ç`ndodh në vlerat e ulëta të saj? Një studim i ri ka treguar se gratë me nivel LDL 70mg/...
Lexo më shumë...

Çfarë është sëmundja e Alzheimer-it?

Semundja e Alzheimer - MIA Clinic
Çfarë është sëmundja e Alzheimer? Sëmundja e Alzheimer - it është një sëmundje progresive që shkakton degjenerimin dhe më pas vdekjen me kohën të qelizave të trurit. Sëmundja e Alzheimer është shkaku më i shpeshtë i demencave - një rënie e vazhdueshme e funksioneve si të menduarit, sjellja, ...
Lexo më shumë...

Dhimbja e kokës - kur duhet të shqetësohemi?

Dhimbjet e kokes - MIA Clinic
Dhimbja e kokës mund të kthehet në mjaft shqetësuese edhe pse në shumicën e rasteve nuk është kërcënuese për jetën. Në më të shumtën e rasteve dhimbjet e kokës janë të shkaktuara nga një prej katër sindromave të përmendura më poshtë:Dhimbje e kokës tensiveMigrenaDhimbje koke kronike Dhimbje koke të ...
Lexo më shumë...

Mungesa e cilave vitamina mund të shkaktojë humbje të kujtesës?

Humbje e kujteses - MIA Clinic
Një regjim ushqimor i shëndetshëm është shumë i rëndësishëm për energjitë tuaja fizike dhe mendore. Mungesa e disa elementëve ushqimorë mund te çojë në probleme neurologjike si humbja e kujtesës. Sasi të vogla të vitaminave esenciale të marra me ushqimin ju furnizojnë me nutrientët e nevojshëm për ...
Lexo më shumë...

Etiketa

AlzheimerAlzheimierataket epileptikeataku i migrenesCerebelumcovid 19Covid 19 albaniacovid 19 shqipericovid 19 vaccineCOVID-19demencaDemenca e trupave LeviDemtimet e kokesDhimba e kokes e tipit ClusterDhimbja centraledhimbja e kokesdhimbja e kokes dhe e syveDhimbja e kokes e tipit clusterdhimbja e kokes gjate menstruacionevedhimbja e kokes nga stresiDhimbja e kokes tensiveDhimbja e mesitDhimbja e nje ane te kokesDhimbja e qafesDhimbja e shpinesDhimbja e shpines ne njeren anedhimbja e syve dhe e kokesDhimbja kronikeDhimbja neuropatikeDhimbja perreth syritDhimbja tensive e kokesDhimbje e qafesDhimbje mesiDhimbje nervoreDhimbje neuropatikedhimbje shpineDhimbjet e kokesdhimbjet e mesitDhimbjet kronikediagnostikimi i migrenesDiagnostikimi i sklerozes multipleDridhja e duarveEEGepilepsiaFibromialgjiaGoditjet ne kokeGoditjet ne truhemorragjia cerebraleHumbja e kujteseshumbje e kujtesesishemia cerebraleKeqkuptime mbi epilepsineKeshilla mbi fibromialgjinekolesteroli i lartekolesteroli i uletMemoriamigrenaMpirje e duarveMpirje e kembeveMpirje te kembeve dhe duarveMungesa e vitaminaveNeuropatiaNevralgjia okspitalenxitesit e migrenesParaliza e Bell-itParaliza facialeparandalimi i migrenesParkinsoniPijet energjikePozicioni i gjumit dhe dhimbja e mesitRadikulopatia cervikalesemundja alzheimerSemundja e Alzheimersemundja e parkinsonitsemunja e AlzheimerSensitizimi centralshenjat e covid 19Shkaqet e dhimbjes se kokesSimptomat e migrenesSimptomat e ParkinsonitSimptomat e Sklerozes MultiplesklerozaSkleroza MultipleStrokeStroku hemorragjikStroku ishemikTrajtimi i dhimbjeve te mesittrajtimi i migrenesTrajtimi i ParkinsonitTrajtimi i sklerozes multipleTraumat e kokesTremoritrigliceridet e lartatrigliceridet e uletatrjaitmi i migrenesTruri i vogelVitaminat dhe suplementet